Rozendaal, 24 juni 2026 – Uitslag verkiezingen maart 2026: PAK verliest bij de recente verkiezingen ruim 15% van zijn stemmen uit 2022 en gezien de overlappende verkiezingsprogramma’s tussen Belangengemeenschap Rozendaal (BGR) & Rosendael ’74 (R74) lijkt een coalitie tussen deze twee partijen het meest logisch. Desalniettemin wilde R74 als grootste partij zijn coalitiepartner PAK niet afvallen en opteert in eerste instantie voor een raadsakkoord. Na twee vruchtbare gesprekken met alle partijen moest er ‘kleur’ worden bekend door PAK rondom het matigen van hun idealistische duurzaamheidsambities; daar wilde PAK niet aan tornen ondanks het stemmenverlies. Dat mag natuurlijk maar dan worden we het politiek niet eens. Gevolg: geen raadsakkoord en een coalitieakkoord met de BGR.
Ondertussen liep er voor het eerst in de historie van het dorp ook andere bij eenieder bekende trajecten die veel vroegen van veel mensen in deze zaal. De maanden april en mei waren dagkoersen qua informatieverstrekking en zorgden voor veel onderlinge afstemming en overleg tussen fracties. We voelden ons overvallen door de nieuwe feiten.
De gemeente Rozendaal dreigde door het ontbreken van een jaarrekening, een forse negatieve kadernota, het plotseling verbreken van de samenwerking door de gemeente Rheden inzake Sociaal Domein en het wegvallen van ambtelijke capaciteit onder preventief toezicht te vallen.
Vanuit het College (en wellicht ook indirect de provincie) werd ons ingefluisterd om vanuit oogpunt van korte termijn bestuurskracht z.s.m. een coalitieakkoord op hoofdlijnen te presenteren zodat we met een nieuw college perspectief aan de buitenwereld kunnen geven over de zelfstandigheid van ons dorp in de komende vier jaar. Hierin hebben R74 en de BGR hun verantwoordelijkheid genomen en hebben we dit coalitieakkoord vanuit onze verkiezingsprogramma’s vertaald naar een leidraad voor de toekomst om rust en vertrouwen uit te stralen voor de komende vier jaar. R74 en de BGR zijn blij met het ondertekenen van deze samenwerking en zijn trots op het feit dat er voor het bezoek van de CvdK op 10 juni jl. bestuurlijk perspectief is geboden aan nieuwe kandidaat-burgemeesters. Een lichtpunt in de rollercoaster van de afgelopen maanden. Hiermee hebben wij, in tegenstelling tot het onnodig onrust zaaien van de oppositiepartij, onze inwoners alleen maar een dienst bewezen door verantwoord te handelen met deze bijzondere wijze van formeren die redelijk uniek was t.o.v. voorgaande verkiezingsperiodes.
Dank u wel.
Ronald de Jonge
Fractievoorzitter Rosendael’74